Każda kobieta, która wykonuje makijaż powinna znać swój typ kolorystyczny, aby dobrać odpowiednie produkty do swojej urody. Oczywiście nie trzeba udawać się do specjalisty, aby to zrobić, gdyż jest to na tyle łatwe, że prawidłową analizę możemy wykonać sami w domu. Warunkiem, aby bezbłędnie określić swój typ jest obecność naturalnego światła, brak opalenizny oraz naturalny kolor włosów. Typ kolorystyczny dzielimy na cztery rodzaje.

źródło: pl.pinterest.com/

- WIOSNA -
Charakterystyczną cechą dla tego typu jest delikatna, subtelna, zwiewna i krucha uroda o ciepłych tonach.

Skóra jest blada i bardzo delikatna w odcieniach kości słoniowej, jasno brzoskwiniowej, lnianej. Pojawia się również cera naczyniowa, co powoduje, że twarz bywa bardzo często lekko zaczerwieniona. Opala się na piękny złotawy kolor. Bardzo często pojawiają się piegi.

Włosy są w kolorze słomkowego blondu, rudości, złotego brązu, a w dodatku są delikatne, kruche i cienkie. Bardzo często w tym typie kobiety w dzieciństwie miały włosy w kolorze jasnego blondu, a wraz z dorastaniem kolor uległ przyciemnieniu.

Oczy mają delikatne odcienie, głównie związane z kolorem niebieskim, a także jasnobrązowe z jasną oprawą. Nigdy nie występują w ciemne.

Usta w odcieniach moreli, brzoskwini oraz łososia.

źródło: pl.pinterest.com/

- LATO -
Wbrew skojarzeniom z ciepłą porą roku, ten typ urody postrzegany jest jako chłodny. Co ciekawe w Polsce posiada go prawie 50% kobiet.

Skóra jest mleczno-beżowa, jasnoróżowa. Może posiadać piegi, natomiast są one w kolorze szarym lub w szarobrunatnym odcieniu. Pierwsza opalenizna bywa czerwona, aczkolwiek po kilku dniach staje się chłodno-oliwkowa. Wyjątkiem są osoby o bardzo bladej cerze, która jest jedną z odmian tego typu urody. U nich zdecydowanie trudniej jest uzyskać oliwkową opaleniznę i często kończy się na zaczerwienieniu skóry.

Włosy głównie są w odcieniach brązu, ciemnego blondu i tak zwanego mysiego blondu. Nigdy nie występują włosy czarne, ciemnobrązowe, rude czy też w kolorze słomkowego blondu. Dominują zawsze odcienie chłodne i popielate.

Oczy szare, szaroniebieskie, zielone, szaro-brązowe lub orzechowe. Oprawa oczu jest grafitowa lub szara, Bardzo często trudno jest określić konkretny kolor, ponieważ bywa mglisty, rozmyty/

Kolor ust również jest chłodny, jasno różowy, malinowy oraz występuje zgaszona jasna czerwień.

źródło: pl.pinterest.com/

- JESIEŃ -
Barwy jesieni to odcienie ciepłe, żywe i złote. 

Kolor skóry może występować w dwóch odcieniach: jasny oliwkowy i ciemny oliwkowy. Pierwszy typ jest blady, przezroczysty w odcieniu kości słoniowej. Drugi z kolei to skóra śniada w kolorze ciepłej, intensywnej brzoskwini i złotego beżu. Ten typ urody często posiada piegi o rudawej barwie, które mogą występować również na ramionach, dekolcie i rękach. Osoby o tym typie bardzo ciężko się opalają, a w dodatku przy opalaniu pojawiają się dodatkowe znamiona lub piegi.

Włosy są brązowe, rude, złote, ceglaste, marchewkowe lub miedziane i niezależnie od koloru posiadają złociste, ciepłe refleksy. Zazwyczaj są gęste, grube oraz bywają kręcone lub lekko falowane.

Oczy w brązach i zieleniach o bursztynowych odcieniach, niebieskie i szare.

Usta są w kolorze dojrzałej pomarańczy, brzoskwini i moreli. Barwy są ciepłe i zdecydowane.

źródło: pl.pinterest.com/

- ZIMA -
Jest typem chłodnym i przypomina nieco bryłę lodu, gdyż brwi i oczy mocno odznaczają się na bladej, przejrzystej twarzy. 

Skórę wyróżniamy w dwóch skrajnie różnych typach cery. Pierwszy z nich to skóra przezroczysta, delikatna i blada, która przypomina nieco porcelanową lalkę. Drugi typ to cera śniada, często mylona z typem jesieni. Należy pamiętać, że jest ona matowa z popielatym odcieniem.

Włosy występują w kolorach czerni z odcieniem granatu, szatyn, czarno-brązowy, gorzka czekolada, kruczoczarne.

Oczy również są czarne, ciemnoniebieskie lub w odcieniu zimnej zieleni. Przez swoją intensywną barwę sprawiają, że gałka oczna zdaje się błyszczeć.

Usta są o wyraźnie zaznaczonym konturze, ich barwa jest mocna i wyrazista.


To już wszystkie typy cery. Mam nadzieję, że wpis będzie dla Was bardzo pomocny i będziecie w stanie określić swój typ kolorystyczny.